Jak uszyć pościel ?

Jak uszyć pościel? Definitywny przewodnik krok po kroku

Nic tak nie cieszy, jak tworzenie praktycznych przedmiotów samodzielnie w domu. Rękodzieło i artykuły DIY znów wracają dziś do łask, a ludzie coraz chętniej sami szyją z wykorzystaniem różnorakich materiałów. Okazuje się, że w zaciszu domowym można stworzyć o wiele więcej, niż tylko proste serwetki. W poniższym artykule pokażemy Ci, jak uszyć pościel krok po kroku. Poznasz cechy idealnej pościeli, najlepsze materiały do wykorzystania, a także zalety samodzielnego szycia elementów do spania.

Krok 1: Co sprawia, że w pościeli się wysypiamy?

Idealna pościel to przede wszystkim taka, która pozwala nam na niezmącony i głęboki sen. Nie zawsze jednak zestaw złożony z prześcieradła i powłoczek na kołdrę oraz poduszki sprawia, że się wysypiamy. Jakie cechy powinna mieć perfekcyjna pościel?

1.

Wytrzymałość

Materiały, które wykorzystujemy podczas produkcji pościeli, muszą być najwyższej jakości. W ten sposób zapewnimy sobie świetne produkty na długie lata. Dawniej, jakościowe pościele przekazywano nawet z pokolenia na pokolenie. Dziś, stawiając na wytrzymałość uzyskamy o wiele trwalsze i bardziej ekonomiczne artykuły do spania.

2.

Oddychalność

Temperatura w sypialni winna być perfekcyjna zarówno pod kołdrą, jak i poza nią. Nikt nie lubi budzić się zlany potem, prawda? Dlatego warto korzystać z pościeli, która cechuje się najlepszą oddychalnością i przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu również nasza skóra będzie lepiej oddychać, co przełoży się na zdrowy i spokojny sen.

3.

Hipoalergiczność

Wysokiej klasy materiały, z których producenci korzystają podczas szycia pościeli, muszą być hipoalergiczne. Również szyta w domu, pościel nie może uczulać korzystających z niej osób. Dobry sen to przede wszystkim zdrowy sen, a o taki zadbać można dzięki hipoalergicznym materiałom.

4.

Ekologia

Jeśli materiały powstają w myśl zrównoważonego rozwoju i zasad ekologii, to już połowa sukcesu. Uprawa roślin, które pozyskuje się do produkcji wielu materiałów nie powinna zaburzać równowagi w przyrodzie. To samo dotyczy również procesów tworzenia, barwienia czy skrawania materiałów.

Wszystkie wymienione cechy posiada pościel H&I Tekstile. Jeżeli szukasz wytrzymałej, oddychającej, hipoalergicznej i ekologicznej pościeli, oferta H&I Tekstile jest dla Ciebie. Prześcieradła, poszewki na kołdry i poduszki, a nawet komplety pościeli – kupuj online u zaufanego producenta i dostawcy. Jeśli zaś chcesz wiedzieć, jak uszyć pościel domowymi metodami, mamy dla Ciebie kolejne wskazówki.

Krok 2: Wybierz odpowiednią tkaninę

Zanim włączysz swoją maszynę do szycia, warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich tkanin na pościel. Perfekcyjny materiał powinien być oddychający i lekki oraz wysokiej jakości. Dobór tkanin zależy też od końcowego produktu – nie każdy materiał na prześcieradło sprawdzi się przy produkcji poszewek.

Ogółem, miękkie tkaniny – bawełna, len, satyna czy mikrofibra – najlepiej sprawdzają się w przypadku powłoczek na kołdry i poduszki. Z kolei najlepsze prześcieradła powstają dziś z materiału Jersey, który jest zdecydowanie bardziej elastyczny od wcześniej wymienionych tkanin.

Staraj się omijać wszelkiego rodzaju sztuczne materiały, które cechuje kiepska oddychalność i wytrzymałość. Podczas zakupu tkanin, zwracaj również uwagę na ich gramaturę, która pozwoli uszyć zestaw pościeli na lato lub zimę.

Ostatnim, choć niemniej ważnym elementem, jest wybór wpadającego w oku wzoru, gradientu oraz koloru tkaniny. Ta kwestia pozostaje sprawą prywatną i podlega wyłącznie osobistym preferencjom.

Krok 3: Szyjemy!

Wiesz już jak wybrać odpowiednią tkaninę i na jakie cechy materiałowe zwrócić uwagę podczas zakupów. Kiedy już wypakujesz odpowiednie bele lub skrawki materiału, możesz przystąpić do przygotowania procesu szycia. Oto kilka pomysłów, jak uczyć pościel samodzielnie:

1.

Określ swoje potrzeby

Sprawdź, czego potrzebujesz i co chcesz uszyć. Do tego przyda się odrobina wyobraźni, ale również zwykły metr krawiecki, dzięki któremu zmierzysz wymiary łóżka. Sprawdź też rozmiar wkładów do poszewek, które zamierzasz wykorzystać lub planujesz kupić. Chcesz przecież, by wszystko idealnie pasowało.

Najpopularniejsze wymiary kompletów pościeli dla dorosłych:

Kołdra 140×200 cm + poduszki 70×80 cm

Kołdra 160×200 cm + poduszki 70×80 cm

Kołdra 200×220 cm + poduszki 70×80 cm

Najpopularniejsze wymiary kompletów pościeli dla dzieci:

Kołderka 80×80 cm dla noworodka

Kołdra 90×120 cm + poduszka 40×60 cm

Kołdra 100×140 cm + poduszka 40×60 cm

2.

Wybierz właściwy projekt jak uszyć pościel

Pamiętaj, że potrzebujesz więcej materiału, niż wynoszą wymiary gotowego produktu. Dla własnego bezpieczeństwa często lepiej jest kupić nieco więcej tkaniny i mieć więcej skrawków, niż kupić za mało materiału i się zdziwić.

W zależności od rozmiaru danej kołdry czy poduszki, potrzebujemy dwukrotność wymiaru plus kilka centymetrów na tak zwaną zakładkę. Dla przykładu, jeśli kołdra ma mieć wymiar 200×220, najlepiej zakupić około 4,8 metra tkaniny. Dwukrotność wymiaru plus zakładka – pamiętaj!

Można też łączyć ze sobą dwa różne typy tkanin, ale wtedy również nie należy zapominać o dodatkowych centymetrach na zakładkę. Robi się ją po to, by móc zszyć dookoła materiał i nie stracić na rozmiarze kołdry czy poduszki.

3.

 Jak uszyć pościel w domu?

Przyda się wielki stół lub po prostu kawałek podłogi. Rozłóż materiał (lub materiały) na płaskiej powierzchni, zmierz wszystko bardzo dokładnie i pozaznaczaj granice szpilkami.

Następnie, używając dowolnego ściegu (może być ścieg prosty) zszyj końcówkę tkaniny, przeznaczonej na zakładkę. Tej części nie należy łączyć, gdyż będzie ona przeznaczona do wkładania wypełnienia kołdry lub poduszki.

Trzy pozostałe boki tkanin można teraz zszyć ze sobą, a następnie odciąć wszelkie niepotrzebne nadwyżki materiału. Warto również przeszyć całość jeszcze raz, do czego przyda się maszyna do szycia.

Na koniec procesu należy zszyć częściowo bok z zakładką tak, by pozostawić miejsce na wkładanie wypełnienia. Przy wymiarze 200 cm można bez problemu „ubrać” po 40 cm z każdej strony. Do pozostałego fragmentu powłoczki należy później wszyć zamek błyskawiczny lub przyszyć guziki.

Krok 4: Jak uszyć pościel i nie dać się zwariować?

Teraz już wiesz, jak uszyć pościel domowym sposobem. Pościel handmade może być ciekawym dodatkiem do aranżacji wnętrz, a przy okazji przynieść wiele radości jej twórcy. Czego można się spodziewać, jeśli po raz pierwszy decydujemy się uszyć pościel w domu?

Zwróć uwagę na wzory, a mianowicie w jakim kierunku biegną.

Pamiętaj o zakładce, więc przygotuj większe porcje materiału.

Nie zapomnij o wszyciu suwaka lub guzików.

Nie załamuj się przy pierwszym nieudanym podejściu, gdyż praktyka czyni mistrza!

Mamy nadzieję, że nasz poradnik jak uszyć pościel pozwoli Ci cieszyć się własnoręczną pościelą DIY przez wiele sezonów. Życzymy Ci powodzenia w pracy i połamania nożyczek!

No Comments

Post A Comment