Jak skroić tkaninę ?

Jak skroić tkaninę? Przygotowanie do szycia dla początkujących

Podczas szycia i tworzenia własnych produktów materiałowych, niezwykle ważne jest odpowiednie skrajanie tkanin. Szczególnie, gdy chcemy zyskać pewność, że produkt końcowy będzie zszyty idealnie. Na pozór skroić tkaninę to nic takiego, przecież wystarczy tylko odpowiedni wzór i ostre nożyczki. Okazuje się jednak, że często nieświadomie można popełnić wiele błędów. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was ten poradnik, jak skroić tkaninę bez najmniejszych problemów.

Po co skrajać tkaninę?

Skrajanie tkaniny to jeden z najistotniejszych etapów przygotowania do szycia dowolnych produktów materiałowych. Mogą to być ubrania, artykuły kuchenne, a nawet pościel, którą łatwo uszyjesz własnym sumptem (zobacz nasz poradnik krok po kroku). Bez właściwego przygotowania materiału można napotkać szereg komplikacji, a przecież chcemy ich uniknąć, prawda?

Kupując tkaninę w sklepie, często decydujemy się na zakup większej porcji materiału. Takie podejście jest w pełni uzasadnione, gdyż możemy się zabezpieczyć przed ewentualnymi pomyłkami i stratami. Zwykle lepiej jest kupić więcej tkaniny, a skrawki poddać upcyclingowi, niż kupić jej za mało i potem żałować.

Podczas skrajania tkaniny lepiej mieć więcej materiału, tak na wszelki wypadek, gdyby coś się nam nie udało. Bardziej zaawansowani krawcy mogą oczywiście kupować tylko tyle tkaniny, ile potrzebują. Należy jednak pamiętać o ewentualnych ścinkach i zakładkach. Nieważne, czy będą to spodnie, ręcznik kuchenny, a może poszewka na kołdrę i poduszki. Właściwe wymiary i odpowiednie dobranie materiału jest kluczowe.

Nie chcesz skrajać tkaniny samodzielnie? Zaufaj specjalistom!

Jeżeli nie masz pewności, czy uda Ci się samodzielnie skroić tkaninę, możesz skorzystać z usług specjalistów. W H&I Tekstile czeka na Ciebie profesjonalna i w pełni wyposażona krojownia. Nasi krojczy używają starannie wyselekcjonowanych narzędzi, maszyn i metod skrawania, by uzyskać idealny produkt dla klienta.

Korzystając z usług krajalni H&I Tekstile zyskasz pewność, że Twoja tkanina będzie perfekcyjnie i starannie obcięta. Szanujemy Twoje pomysły i projekty – będzie nam niezmiernie miło być ich niewielką częścią. Postaw na najwyższą jakość usług naszej firmy i zapomnij o kłopotliwym skracaniu tkanin samodzielnie.

Jeśli jednak chcesz spróbować Twoich sił, pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas skrajania materiału.

Jak skroić tkaninę: poradnik krok po kroku

Choć wydaje się to dziecinnie proste, skrajanie tkaniny nie zawsze idzie po naszej myśli. Ważne jest, by już na początku wypracować sobie odpowiednią technikę wykrawania materiału. Dzięki temu zaoszczędzić można czas i pieniądze, a w efekcie cieszyć się dobrze przygotowanymi do szycia tkaninami. Zobacz, jak obrabiać tkaninę krok po kroku w zaciszu własnego domu. Przy okazji pokażemy Ci, jak uzyskać kształt, który potrzebujesz do dalszej pracy nad swoim projektem.

Krok 1. Wyrównaj brzegi

Na samym początku należy odciąć krajkę, czyli krawędzi tkaniny, które strzępią się w wyniku przygotowania tkaniny u producenta. Nie każda bela materiału ma idealnie gładkie i równe krawędzie. Wtedy właśnie z pomocą przychodzą nam nożyce do cięcia tkanin, którymi odetniemy postrzępione brzegi.

Krok 2. Rozłóż tkaninę

Warto doprowadzić do wyrównania swojego materiału, co osiągnąć można poprzez rozłożenie go na równej powierzchni. Kupując tkaninę w beli będzie ona pozwijana, co może negatywnie wpływać na proces szycia. Aby uniknąć niepowodzenia, warto dać tkaninie „odpocząć”, uprzednio rozkładając ją, by nabrała swojego właściwego kształtu.

Krok 3. Wyciągnij nitkę

Pociągnij za znajdującą się około 2cm od brzegu nitkę Twojej tkaniny i spruj ją przez całą długość boku. Powtórz tę czynność dla każdego boku, by uzyskać cztery sprute linie dookoła swojego materiału. Technika ta działa przede wszystkim z bawełną i lnem, lecz nie przyda się przy szyciu z wełny i rozciągliwych materiałów.

Krok 4. Kredka w dłoń

Weź kredkę lub mydełko krawieckie i przy pomocy linijki wyznacz prostokątne pole wzdłuż krawędzi swojego materiału. Ta technika stanowi alternatywę dla wyciągania nitki i sprawdza się w przypadku wełny oraz elastycznych materiałów. Można skorzystać z niej podczas pracy z Jerseyem.

Krok 5. Obcinamy dookoła

Niezależnie od zastosowanej techniki (patrz: krok 3 i krok 4), należy teraz przyciąć materiał wzdłuż wyznaczonej linii. Można to zrobić przy pomocy nożyc krawieckich lub kółka krawieckiego.

Krok 6. Wycinamy wzór z papieru

Pamiętaj, by nie korzystać z nożyc krawieckich do wycinania wzorca z papieru, gdyż mogą się uszkodzić. Lepiej wykorzystać nożyczki biurowe.

Krok 7. Przyczepiamy i obrysowujemy wzór

Przy pomocy szpilek można teraz przyczepić wycięty z papieru wzorzec do tkaniny. Używając kredki lub mydła krawieckiego, pora obrysować wycięty kształt na materiale.

Krok 8. Nożyce w dłoń i do dzieła!

Wracamy do nożyc krawieckich, przy pomocy których wytniemy teraz narysowany na tkaninie kształt. Starannie tniemy równo po linii, by otrzymać idealnie skrojoną tkaninę, gotową do dalszego szycia. Krojenie tkaniny według wzoru pozwala przygotować się do dalszej pracy nad naszym produktem, czyli szycia.

Jak skroić tkaninę: kilka rad na koniec

Skrajanie tkaniny to naprawdę nieskomplikowany proces, który daje przy okazji wiele radości. Warto jednak pamiętać o paru kluczowych radach, jakie sprawią, że praca z materiałem stanie się jeszcze prostsza:

    1. Pierz tkaninę według wytycznych producenta, które dostępne są w sklepie z tkaninami.
    2. Kup więcej materiału, niż będziesz potrzebować. Na wszelki wypadek.
    3. Porządnie wyprasuj tkaninę, jeśli jest pognieciona, aby ułatwić sobie późniejsze jej krojenie. Wszelkie zagniecenia spowodują nierówności i negatywnie wpłyną na efekt końcowy.
    4. Używaj wysokiej jakości narzędzi – tępe nożyczki zastąp ostrymi, by nie zepsuć materiału w trakcie krojenia
    5. W przypadku ekoskóry, wełny, Jerseyu i innych grubych lub elastycznych materiałów, wykorzystaj do krojenia kółko krawieckie.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci w przygotowaniu się do samodzielnego skrajania tkaniny. Jeśli wiesz już, jak skrajać tkaninę, to może czas teraz sprawdzić, jak uszyć pościel lub produkty dziecięce?

No Comments

Post A Comment